Ciekawostki
 • Strzeż się tych diet

  Lodowa

  Przekonuje, że schudniemy, jedząc wyłącznie lody, bo wapń odgrywa znaczącą rolę w spalaniu tłuszczu.

 • Dieta Lorda Byrona

  Ten król romantycznych poetów miał całkiem przyziemny problem. Obdarzony naturalną skłonnością do tycia całe życie walczył z nadwagą. Katując się drakońskimi dietami potrafił w kilka lat schudnąć ponad 30 kilo

 • Warto zobaczyć

Wizyt:
Dzisiaj: 0Wszystkich: 930289
Zapisz się do Newslettera by otrzymywać informacje o nowościach w odchudzaniu i dietach.
Nikomu nie udostępniamy Twojego maila!

Dieta Andersona

Diety » Dieta Andersona

Dieta Andersona, podobnie jak dieta doktora Haya, to program żywieniowy opierający się na zasadzie niełączenia białek i węglowodanów. Opiera się głównie na spożywaniu warzyw, owoców i orzechów oraz unikaniu używek takich jak kawa, herbata czy alkohol. Stosując się do zasad programu, można zrzucić 2 kilogramy w ciągu 2 tygodni. Podobno przekonała się o tym sama Claudia Shiffer.

Twórca diety, Henry L.N. Anderson, to dietetyk z uniwersytetu w Los Angeles. Odkrył on, że umiejętne zestawianie ze sobą różnych składników powoduje ich szybsze spalanie. Podobnie jak doktor Hay, Anderson przyjął, że do trawienia białek i węglowodanów potrzeba zupełnie innych enzymów. Łączenie tych grup produktów powoduje gromadzenie się w organizmie toksyn, które są przyczyną odkładania się tłuszczu i powstawania cellulitu. W diecie niełączenia niezwykle istotna jest także kolejność spożywania poszczególnych produktów. Soki i owoce należy przyjmować jedynie na czczo.

 

 

Anderson odchodzi od popularnej reguły zjadania posiłków o ściśle wyznaczonych porach, wyznaczając zamiast tego ramy czasowe odpowiednie dla spożycia danej grupy produktów. Po jedzenie powinniśmy sięgać tylko wtedy, gdy jesteśmy naprawdę głodni i powinniśmy przyjmować tyle pokarmu, aż poczujemy się syci. I tak, jak już wspomnieliśmy, rano możemy sobie pozwolić wyłącznie na owocowe soki i owoce. Od południa do godziny 16 – soki warzywne, zieloną sałatę lub inne zielone warzywa. Następnie, do godziny 20 można jeść wszystko, aby zaspokoić głód, pamiętając jednak, by nie łączyć węglowodanów z białkami. Miejmy także na uwadze, aby mięso, ryby i sery jeść tylko w niewielkich ilościach oraz by unikać sosów, nawet tych na bazie jogurtu. Jeśli tylko poczujemy się syci, należy odejść od stołu. Wieczorem po godzinie 20 nie powinniśmy już w ogóle przyjmować żadnych posiłków. Podczas diety Andersona istotne jest też picie tylko i wyłączenie między posiłkami a nie w ich trakcie lub bezpośrednio po nich.

Przejdźmy teraz do konkretów. Dietę należy stosować przez okres dwóch tygodni. W tym czasie powinniśmy bezwzględnie przestrzegać wyżej opisanych zasad. Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis:

 • Do godziny 12: sok pomarańczowy, banany, dojrzałe gruszki, winogrona
 • Od 12 do 16: sok pomidorowy, sałata z pomidorami i cebulą, orzechy
 • Od 16 do 20: pieczone ziemniaki, kawałek chudego mięsa, sałata, zielony groszek, fasolka szparagowa

 

Jak widać, zaletą diety Andersona jest jej różnorodność i możliwość dowolnego komponowania posiłków (oczywiście, zgodnie z wyżej opisanymi zasadami). Nie jest to jednak program żywieniowy zalecany dla osób z duża nadwagą, gdyż ubytek wagi nie jest tak duży, jak w przypadku stosowania niektórych innych metod odchudzających. Mimo to, dieta zasługuje na uwagę, gdyż nie jest mocno restrykcyjna. To program wyjątkowo wygodny dla osób pracujących, które główny posiłek spożywają po południu lub wczesnym wieczorem.

 

Google+